تعريف فيوز مينياتوري چيست؟
فيوز مينياتوري يا (MCB(Miniature Breaker Circuit Breaker يک کليد الکتريکي خودکار است که براي محافظت از مدارهاي الکتريکي ولتاژ کم از آسيب ناشي از جريان اضافي در اثر اضافه بار يا اتصال کوتاه استفاده مي شود. MCB ها به طور معمول داراي رنج جريان تا 125 A هستند ، از ويژگي هاي فيوز مينياتوري اين مي باشد که قابل تنظيم نيستند و اما مي توانند به صورت حرارتي يا مغناطيسي عمل کنند.


فيوز در مقابل فيوز مينياتوري
امروزه فيوزهاي مينياتوري (MCB) به جاي فيوزها بيشتر در شبکه هاي الکتريکي ولتاژ کم استفاده مي شوند. MCB نسبت به فيوز داراي مزاياي بسياري است:


به طور خودکار مدار الکتريکي را در شرايط غير طبيعي شبکه خاموش مي کند (هم شرايط اضافه بار و هم اضافه بار). فيوز مينياتوري در تشخيص چنين شرايطي بسيار مطمئن تر است و نسبت به تغيير جريان حساس تر است. اضافه بار در اثر قرار دادن وسايل زياد در يک مدار اتفاق مي افتد. اين باعث مي شود که جريان در مدار بيش از آن باشد. اين مي تواند در هر نقطه از خانه ، به خصوص در آشپزخانه اتفاق بيفتد. به عنوان مثال ، وقتي به طور هم زمان از مايکروويو ، کتري ، وسايل برقي ، مخلوط کن و ماشين ظرفشويي استفاده مي شوند. MCB در مدار باعث کاهش قدرت مي شود و از اين طريق از بروز گرماي بيش از حد و احتمالاً آتش سوزي در کابل و پايانه ها جلوگيري مي شود.
از آنجا که دستگيره سوئيچ در طول زمان تريپ در حالت خاموش خود قرار دارد ، ناحيه معيوب مدار الکتريکي به راحتي قابل شناسايي است. اما در صورت وجود فيوز ، براي تأييد از بين رفتن سيم فيوز بايد سيم فيوز را با باز کردن و گرفتن فيوز يا بريدگي از پايه فيوز بررسي کرد. بنابراين فيوز مينياتوري در مقايسه با فيوز بسيار بهتر عمل مي کند و خطا را بسيار سريع تر تشخيص مي دهد.
ترميم سريع در صورت وجود فيوز امکان پذير نيست ، زيرا فيوزها بايد براي بازگرداندن منبع ، مجدداً جايگزين شوند. اما در مورد وجود MCB ، ترميم سريع با (به معناي واقعي کلمه) تغيير وضعيت سوئيچ امکان پذير است.
جابجايي فيوز مينياتوري نسبت به فيوز از لحاظ الکتريکي ايمن تر است.
MCB ها را مي توان از راه دور کنترل کرد ، در حالي که فيوزها راه دور امکان پذير نيست.


به دليل اين دلايل MCB نسبت به واحدهاي فيوز پرکاربردتر هستند ، در شبکه الکتريکي ولتاژ کم مدرن ، از فيوز مينياتوري تقريبا هميشه به جاي فيوز استفاده مي شود.
تنها نقطه ضعف MCB نسبت به فيوز اين است که اين سيستم نسبت به سيستم واحد فيوز گران تر است.اصل کار کليد مينياتوري
دو ترتيب در کار يک فيوز مينياتوري وجود دارد. يکي به دليل اثر حرارتي جريان بيش از و ديگري به دليل اثر الکترومغناطيسي جريان بيش از حد. عملکرد حرارتي فيوز مينياتوري با نوار دو في مي باشد در هر زمان که جريان بيش از حد مداوم از طريق MCB جريان يابد ، اين نوار دو في گرم مي شود و با خم شدن کنتاکت باز مي شود.
اين انحراف نوار دو في چفت مکانيکي را آزاد مي کند. از آنجا که اين چفت مکانيکي به مکانيزم عامل متصل است ، باعث مي شود تا اتصال فيوزمينياتوري باز شود.
اما در شرايط اتصال کوتاه ، بالا آمدن ناگهاني جريان باعث جابجايي الکترومکانيکي پيستون در ارتباط با سيم کشي و يا الکترومغناطيس MCB مي شود. اين پيستون به اهرم تريپ فشار مي آورد و باعث آزاد شدن فوري مکانيزم چفت و در نتيجه کنتاکت هاي فيوز مينياتوري مي شود. اين يک توضيح ساده در مورد اصل کار فيوزمينياتوري بود.
ساختار فيوزمينياتوري بسيار ساده ، مقاوم و بدون تعمير و نگهداري است. به طور کلي ، يک MCB تعمير يا نگهداري نمي شود ، فقط در صورت وم با يک مورد جديد جايگزين مي شود.


 


ساختمان MCB:
1. چفت
2. سولونوئيد
3. سوئيچ
4. Plunger
5. ترمينال ورودي
6. محفظه خاموش و روشن کننده چرخه
7. قطعه قوس
8. کنتاکت متحرک
9. کنتاکت ثابت
10. نگه دارنده روي ريل
11. ترمينال خروجي
12. حامل نوار دو في
13. نوار دو في


قاب فيوز مينياتوري
قاب فيوز مينياتوري يک کيس قالب است. اين يک محفظه سفت و سخت ، عايق بندي شده است که در آن اجزاي ديگر سوار شده اند.


 


مکانيزم عملياتي در فيوز مينياتوري
مکانيزم عملياتي در فيوز مينياتوري ، وسيله باز و بسته شدن دستي يک فيوز مينياتوري را فراهم مي کند. داراي سه حالت "ON" ، "OFF" و "TRIPPED" است. اگر MCB بخاطر جريان بيش از حد مشکل پيدا کند ، قفل سوئيچينگ خارجي مي تواند در وضعيت "TRIPPED" باشد.


هنگام خاموش کردن دستي MCB ، قفل سوئيچينگ در وضعيت "OFF" قرار خواهد گرفت. در حالت بسته MCB ، سوئيچ در "ON" قرار دارد. با مشاهده موقعيت هاي قفل سوئيچينگ مي توان وضعيت MCB را بسته يا قطع و يا دستي خاموش کرد.


 


واحد تريپ در فيوز مينياتوري
واحد تريپ قسمت اصلي است که وظيفه کار صحيح فيوز مينياتوري را بر عهده دارد. دو نوع اصلي مکانيزم تريپ در MCB ارائه شده است. مکانيزم بي متالي ، محافظت در برابر جريان اضافه بار و الکترومغناطيس محافظت در برابر جريان اتصال کوتاه را فراهم مي کند.


 


فيوز مينياتوري چگونه کار مي کند؟
سه مکانيزم در يک فيوز مينياتوري وجود دارد تا خاموش شود. اگر عکس را مشاهده کنيم ، خواهيم ديد که عموماً يک نوار دو في ، يک سيم پيچ تريپ و يک اهرم روشن خاموش وجود دارد.
اگر مدار مدت طولاني در حالت اضافه بار قرار گيرد ، اين نوار دو في بيش از حد گرم مي شود و تغيير شکل مي يابد. اين تغيير شکل نوار دو في باعث جابجايي نقطه چفت مي شود. کنتاکت متحرک MCB به واسطه فشار فنر حرکت کرده و باعث باز شدن MCB مي شود.
سيم پيچ به شکلي قرار داده شده است ، که در هنگام ايجاد اتصال کوتاه ، MMF آن سيم پيچ باعث مي شود که پيستون به نقطه قف ضربه زده و باعث جابه جايي آن شود. از اين رو MCB به همان شيوه باز خواهد شد.


 


miniature circuit breaker 653522
همينطور وقتي شاسي فيوز مينياتوري به صورت دستي حرکت داده مي شود ، يعني وقتي ما MCB را به صورت دستي در حالت خاموش قرار مي دهيم ، همان نقطه قفل در نتيجه حرکت کنتاکت باز مي شود.


صرف نظر از مکانيزم عامل - به عنوان مثال به دليل تغيير شکل نوار دو في ، يا به دليل افزايش MMF از سيم پيچ تريپ يا به دليل کار دستي - همان نقطه قفل جابجا شده و همان فنر تغيير شکل يافته آزاد مي شود. فرآيند در نهايت سبب جاري شده جريان مي شود. هنگامي که کنتاکت در حال حرکت از کنتاکت ثابت جدا شود ، احتمالاً قوس زياد است.
اين قوس سپس از طريق چرخ قوس بالا مي رود و وارد شکاف هاي قوس مي شود و سرانجام خاموش مي شود. هنگامي که يک MCB را روشن مي کنيم ، در واقع قفل عملياتي جابجا شده را به حالت قبلي خود تنظيم مي کنيم و MCB را براي يک بار ديگر خاموش شدن يا تريپ دادن ديگر آماده مي کنيم.


 


موارد استفاده فيوز مينياتوري
در حالي که نصب هر کليد مينياتوري متفاوت است (آموزش نصب فيوز مينياتوري) و هميشه بايد توسط يک برقکار کاملاً ماهر در سايت طراحي شود ، برخي از استانداردها وجود دارد که اکثر برنامه هاي سيم کشي داخلي آن را رعايت مي کنند:


فيوز مينياتوري 6 آمپر - مدارهاي روشنايي استاندارد
فيوز مينياتوري 10 آمپر - مدارهاي بزرگ روشنايي - هرچند که اين فناوري در حال حاضر در تنظيمات داخلي به ندرت استفاده مي شود زيرا فناوري و روندها به سمت منابع روشنايي با انرژي کمتري مانند LED حرکت مي کنند.
فيوز مينياتوري 16 آمپر و 20 آمپر - بسته به ميزان توان مصرفي ، اين هردو معمولاً براي بخاري هاي غوطه وري و ديگ هاي بخار استفاده مي شوند
فيوز مينياتوري 32 آمپر - Ring Final. اصطلاح فني مدار يا پريز برق شما. به عنوان مثال ، يک خانه دو خوابه ممکن است داراي مدارهاي قدرت 2 x 32A باشد تا از پله هاي طبقه بالا و پايين استفاده کند. خانه هاي بزرگتر مي توانند تعداد مدارهاي 32 A را داشته باشند.
فيوز مينياتوري 40 آمپر - اجاق گاز / اجاق برقي / دوش کوچک
فيوز مينياتوري 50 آمپر - دوش 10 کيلووات برقي / وان آب گرم.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


بسیج کارکنان دانشگاه شریف سرگرمی و دانلود Karrie Mr.Electron روستای فُشتَنق شورای دانش آموزی مـغـرورِ دیــوونـه [] جمتیو :: GemTio